hajdina köretnek

 2010.05.31. 21:15

A diétánk első pár hete viszonylag jól telt, egész jól sikerült tartanunk a természetgyógyász három legfontosabb szabályát: no cukor, no tejtermék, no gyümölcs. A problémát csak az jelentette, hogy a második hét közepétől Peti székelési szokása a korábbira állt vissza, vagyis sajnos csak 3-4 naponta tud kakilni. Kétségbe esésemben felhívtam a természetgyógyászt, nem szeretném, ha az eddigi jó szériánk az epilepsziájával kapcsolatban eltűnne. Így tehát a harmadik hétre kaptunk egy kis kedvezményt a diétára, már ehet joghurtot kicsi gyümölccsel, mézzel, sok zabpehely és rostokban gazdag ételek. Ezt javasolta a tanácsadó a székrekedés megoldására. Egyenlőre nem sokat változtatott a helyzeten. Így elkezdtem utána olvasni a neten, miket javasolnak, kipróbálunk egy-két dolgot, és igyekszünk tudatosabban odafigyelni, hogy a gyerek több rostot egyen és több folyadékot igyon.

Ma marhapörköltet csináltam hajdinával. (Valójában a marhapörit a fagyóból vettem ki, így már csak a köretet kellett elkészíteni.) Igazán ízletes lett.

A hajdna recept, amit magam kreáltam: 1 csésze hajdina, 2 szál újhagyma, 1 csokor petrezselyem, 1 nagyobb gerezd fokhagyma, só, bors, fűszerkömény, kurkuma, olaj

a hagymát az olajon megpirítottam, belereszeltem a fokhagymát, hozzáöntöttem a hajdinát, felöntöttem kétszeres mennyiségű vízzel és hozzádobtam a többi fűszert lefedtem és amikor elkezdett dagadni a hajdina, hozzá öntöttem még egy csésze vizet. addig fűztem, amíg a vizet teljesem felvette a hajdina és szépen megpuhult. Fenséges lett, ahhoz képest, hogy gabona...., remélem Peti is fog belőle enni (ma ezt még nem tette meg, mert miközben főztem, ő már jól lakott puliszkával)

Elkészítettem az első zabpelyhes cookies-t vörösáfonyával. Az alap receptet innen szedtem: http://www.mindmegette.hu/zabpelyhes-cookies.recept

Mindig is úgy gondoltam, hogy a neten talált receptek nagyon jók, csak mindegyik egy kis átalakítást igényel, hogy tökéletes lehessen. Persze van, amikor az átalakítás nem sikeres....

Kicsit tehát megváltoztattam az általam talált receptet, hogy illeszkedjen a táplálkozási tanácsadó által javasoltakhoz.

A hozzávalók tehát nálam a következő képpen alakultak:

3/4 bögre vaj, 5 dkg méz, 2 tojás, 1 1/2 bögre tönköly liszt, 1 teáskanálnyi szódabikarbóna, 1 teáskanál fahéj, 1/4 teáskanál szerecsendió, 1 1/4 bögre zabpehely, 5 dkg vörös áfonya, 1 teáskanál mandula aroma

Egy tálban összekevertem a lisztet, szódabikarbónát, fahéjat, szerecsendiót.Egy másikban kikevertem a mézet a lágy vajjal. Hozzáadtam a mandula aromát és a tojásokat.  Amikor egynemű lett fakanállal hozzákevertem a lisztes keveréket, majd a végén a zabpelyhet és az áfonyát. Kb. 1 óra hosszára betetettem a hűtőbe!!! Amikor letelt a pihenés órája, előmelegítettem a sütőt 180 celciusra. A masszából diónyi gombócokat formálotam, vajazott tepsibe raktam. Kb. 8-10 perc alatt megsült.

A kandida diéta miatt a mézből ennyi pont elég, de amúgy az volt a család meglátása, hogy még inkább mennyei finom lehetett volna, ha kicsit több benne a méz. A kisfiam így is értékelte, és evett belőle (a színes gyümölcs kellett a csalogatáshoz, nélküle nem vagyok biztos, hogy megkóstolta volna, így viszont nem hogy megkóstolta, úgy kellett eltenni előle)

És persze íme a remekmű:

 

Helyzetjelentés

 2010.05.24. 22:41

Három hete isszuk a lapacho teát, és szedjük a fokhagyma kapszulát, két hete szedjük a probiotikum forte-t, és megfogadtuk a természetgyógyász legfőbb tanácsait, vagyis Peti egy hónapig nem eszik cukrot (semmilyen formában), tejterméket (ez alól kivétel a vaj, és az a minimális mennyiség, amit esetleg az oviban kap), és gyümölcsöt (ez alól szintén talán az ovi a kivétel, ahol bízunk benne hogy nem túl sokat kap, mert felhívtuk rá az ovónő figyelmét). Emellett igyekszünk az étkezési szokásainkat a kandida diétához minél inkább közelíteni. Házilag sütjük a kenyeret tönköly lisztből, kukorica lisztből. Köretként igyekszünk kerülni a burgonyát, helyette durum tésztát, kuszkuszt eszünk, illetve ki fogjuk próbálni a hajdinát, és az amarant-ot is, meglátjuk, ezek mennyire válnak be, egyenlőre nem nagyon akarja ezeket Peti, de annyit mindenesetre elértünk, hogy most sokkal többfélét hajlandó megkóstolni, és nemcsak mindig a tej, meg a sült krumpli.

A kuszkusz elkészítéséhez találtam a neten egy tök jó receptet, amit kipróbáltunk és bevált, illetve már sajáttá is formáltam: újhagymát apróra vágva 3-4 kanál olivaolajon megpirítom, leveszem a tűzről belereszelek egy sárgarépát, sóval, borssal, petrezselyemmel, kakukkfűvel ízesítem (lehet egy fél tv paprikát is apróra vágva beletenni, de ezt én kihagyom, mert a férjem nem szereti a sült paprikát), ezek után visszateszem a tűzre és beleöntök másfél deci kuszkuszt, ezzel kicsit összehevítem kb.2-3 perc és hozzáöntök két és fél deci forró húsleves levét, (de lehet ez sós víz is). Ezek után még kb. 5 percig főzöm, mivel a kuszkusz, amit vettem nem előfőzött és leveszem a tűzről, fedő alatt félre teszem, kb. 10 perc és kész, isteni finom, fogyasztható. Kicsit a tarhonyára emlékeztet, de inkább az alakja, mint az íze miatt.

Zöldséget is többet eszünk, egy hete kipróbáltuk a zöld spárgát. Még soha nem ettünk spárgát, így kicsit tartottam tőle, hogy be fog e jönni. Egész jó íze van, Peti is hajlandó volt megkóstolni, persze kis csalás kellett hozzá. Sajnos egy falatnál többet nem evett, azt mondta, hogy "zöld husit nem kérek".  A lényeg persze, hogy megkóstolta, hátha egyszer majd eszik is rendesen belőle. Sajnos a fiunk pont azokat a zöldségeket szereti, amelyeket a nem ajánlott kategóriába sorolt a természetgyógyász, vagyis a sárgarépát, a borsót, a kígyóuborkát. Azért nem adjuk fel, igyekszünk majd neki minél több zöldséget adni.

Peti jól van, másfél hete csináltak neki eeg-t ami az eddigiekhez képes jelentősen jobb volt, ennek nagyon örültünk. Pár napja reggelente voltak rövid pislogásos rosszullétei, amiket reméljük, hogy az időjárás változás okozott, és bízunk benne, hogy nem ismétlődik. A mozgása kiegyensúlyozottabb lett, viszont a kedély állapota nagyon változó. Van amikor kacagós jókedve van, és egy másik pillanatban már képes krokodil könnyekkel a legkisebb dolog miatt is sírni. Úgy érzem most éljük meg a sokadik hisztis korszakunkat, amikor is a fiatal ember azt hiszi, hogy sírással bármit el lehet érni. Szó, mi szó, én engedékenyebb vagyok, mint az apja, de vannak dolgok, amiben nincs apelláta. Például, ha megkérem hogy vegye le a cipőjét az előszobában, és ő úgy gondolja, hogy inkább nem. Hát ebben nincs apelláta, ha megmondtam, hogy vegye le, akkor addig nem lehet tovább menni, amíg le nem vette. Valamelyik délután fél órányi sivítás, sírás, toporzékolás után végre csak levette, de szerencsére ez később nem ismétlődött, illetve az ezzel kapcsolatos ellenállás sokkal rövidebb ideig tartott mint akkor.

Elköteleződve....

 2010.05.08. 23:28

A héten tehát kórházi kezelés alatt álltunk. Reggel, este vénásan kapott Peti szteroid gyulladáscsökkentőt az arcán lévő kiütésekre. Az első nap után nem nagyon voltam meggyőzve róla, hogy helyes, hogy ezt hagytuk. (mármint a szteroid kezelést) Szerdán este már el kellett hagynunk a kiütést okozó lamictal-t. Nagyon féltem, hogy mi lesz, nem e kezd el rohamozni emiatt. Nem akarom elkiabálni, de ma hétfő van, egyáltalán nem szedjük a lamictal-t, de nem volt rohamunk. Az egyenlegünk most tehát 3 antiepileptikum.

Persze úgy gondolom, nem az orvostudomány oldotta meg a kérdést, bár a lamictal elhagyásának örülök. A "csodát" a természetgyógyászatnak tulajdonítom. Fekhelyet módosítottunk, lapacho teát iszunk, fokhagyma kapszulát eszünk.

Szombaton voltam táplálkozási tanácsadáson. Nagyon tanulságosnak véltem, magyarázatot kaptam arra, hogy a candida diéta során miért nem szabad bizonyos kajákat enni, és miért szabad másokat. Recept ötleteket kaptam, meg lettem győzve, hogy ebbe érdemes belevágni, még talán akkor is, ha Peti epilepsziája nem múlik el tőle, de talán egészségesebben táplálkozunk ezután, kicsit jobban odafigyelünk, hogy mit mikor eszünk, mit eszünk, és mit nem eszünk.

Persze a diéta nem olcsó muri, ez kissé aggaszt, de a tanácsadó szerencsére a Peti esetében nem a hagyományos értelemben vett candida diétát ajánlotta, hanem inkább csak tanácsokat adott a változtatások megkezdésére.

Probiotikum fortét szedünk vasárnap este óta, és arról is meg lettem győzve, hogy bár a kutyás mérés nem rossz, de a fekhely módosításhoz hivatalos bemérőt hívunk.

Remélem nem bánjuk meg, hogy elköteleződünk a természetgyógyász ajánlásai iránt.

kontroll vizsgálat...

 2010.05.04. 23:09

Ma voltunk kontroll vizsgákaton. 4 antiepileptikum, kiütések az arcon (néhány pötty a lábon és a karon is),  szerda óta tünetmentesség, vasárnap óta álmatlan, forgolódós éjszakák, természetgyógyász, gonosz szellemek űzése, lapacho tea és amúgy vidámság és elevenség. Ezekkel tudnám jellemezni az elmúlt 1 hetet.

A kiütésekre a doki néni úgy gondolta, hogy az gyógyszerallergia (a természetgyógyász szerint kandida... na most legyen okos az ember, melyiknek higgyek?.....), vénásan kapott Peti szteroid gyulladáscsökkentőt, és várjuk, hogy a piros foltokban kijövő "valami" eltűnjön. 

A kontroll EEG sem volt valami meggyőző, bár jobbat mutat, mint eddig, én személy szerint elégedetlen vagyok, különösen, hogy 4 gyógyszert szedünk.

Ráadásul nem tudom mi történt az elmúlt napok tünetmentességével, de délután volt két 10-15 másodperces pislogásos rohamunk, szóval összességében nagyon lehangolt a mai nap. 

De annyi azért hozzá tartozik a dologhoz, hogy Peti egy hős volt. Ma volt az első olyan EEG, amikor nem kézben, hanem az ágyon fekve aludt el, szépen, ügyesen és a műszereket is úgy pakolták rá, hogy közben nem a kezemben volt. A branül beszúrását is viszonylag ügyesen viselte, így a nap végére vígasz ajándékokkal halmoztuk el. Gumicukrot és chips-et kapott (ezeket úgy sem eheti majd, ha tényleg neki fogunk a kandida diétának), és mivel imádja a vonatokat ezért egy gyorsvonatot kapott a meglévő vonatszettjéhez. A vonatoknak ma vele kellett aludniuk.

Bejelentkeztünk ma a kandida diéta elkezdéséhez táplálkozási tanácsadóhoz. Nem tudom e tekintetben mi tévőek legyünk. Van aki nagyon helyesnek és támogatandónak tartja a környezetünkben, van aki meg ha nem is ellenzi, de nem is támogatja a diétát.  Félek egy kicsit tőle. Nekem személy szerint soha nem kellett semmien diétát betartanom, és mindig is sajnáltam azokat, akiknek mondjuk fogyás, vagy esetleg cukorbetegség miatt diétázniuk kellett. Magamról sosem tudtam elképzelni azt, hogy tudnék ilyet tartani, valószínű, pont ezért félek tőle, hiszen itt most rajtunk, a szülőkön múlik, hogy Peti képes lesz e ennek megfelelően táplálkozni és betartani a diéta szabályait.

 

 

Néhány szó a lapacho teáról

 2010.05.02. 12:22

A lapacho tea a természetgyógyászatban anti-candida teaként is ismert, cukorbetegség kezelésére, immunrendszer erősítésére is szokták még javasolni.  A hatóanyagok közös hatásának eredményeként a növény:

  • Immunstimuláló: ez főleg a chinonoknak (alkaloidoknak) köszönhető, melyek kis koncentrációban (nanogrammnyi adagban), azaz még teában is képesek aktiválni a fehérvérsejtek (granulociták és T-limfociták) takarító- (fagocita) funkcióját. Ezért könnyebb a betolakodó kórokozók és a rossz (daganatos) struktúrájú sejtek eltávolítása.
  • Antibiotikus: segíti a szervezetet a baktériumok, vírusok és gombák legyőzésében.
  • Fokozza a sejtek anyagcseréjét: különösen a májsejtek méregtelenítő tevékenységét és a nyirokkal történő salakanyagtranszportot fokozza.
  • Daganatgátló: a Lapacho-alkaloidok (nanogrammnyi mennyiségben is) gátolják a daganatsejtek szaporodását. Ezenkívül az immunstimuláló hatásnak köszönhetően javul a szervezet ellenálló ereje, a salaktalanító funkciók támogatásával pedig könnyebbé válik a kemoterápia mellékhatásainak leküzdése. Ezenkívül magas ásványianyag- és nyomelemtartalmának köszönhetően elősegíti a vérképzést, tehát a vérkép regenerálódását.
  • Gyulladásgátló: ez a hatóanyagok antioxidáns (szabadgyök-fogó) tulajdonságával magyarázható. Csökkenti a sejtmembránok szétesését, és a belőlük keletkező gyulladáskeltő prosztaglandinok szintjét.
  • Fájdalomcsillapító: ez is a prosztaglandinok termelődésének csökkenésére vezethető vissza.
  • Fokozza a kiválasztást: serkenti a nyálkahártyák mirigyeinek nyákelválasztását, javítja a vizelet kiválasztását, a máj méregtelenítését, a nyirokkal történő salakanyag-eltávolítást.

 

Kúraszerűen érdemes fogyasztani. Csersav- és teinmentes tea, ezért nem lehet túláztatni.

Az elkészítése kicsit körülményesebb, mint más fajtáknak, mivel fakéregről van szó, ezért sokkal lassabban készül el. Körülbelül, 5 perces főzést és minimum 20 perces letakart pihentetést szoktak hozzá javasolni. A másik módszer a 90 celsius fokos vízben való minimum 30 perces letakart áztatás, amit az igazi teások preferálnak inkább.

 

süti beállítások módosítása